Chodíte na ryby - sen každého rybáře

2. února 2006 v 22:53 | Míla |  Postřehy ze života
Sumec, kterého ulovili thajští rybáři 1. května na řece Mekong, je pravděpodobně největší sladkovodní rybou na světě, která kdy byla chycena a její velikost důvěryhodně zdokumentována. Ryba velká jako medvěd grizzly měřila 2,7 metrů a vážila 293 kilogramů.

Tato ryba patří k zvláštnímu druhu zvanému Mekongský obří sumec. Ve volné přírodě jim podle mezinárodní organizace IUCN hrozí vyhynutí, a tak v Thajsku běží program na jejich záchranu. V jeho rámci se rybám podávají látky stimulující plodnost.
sumec Obří kus na fotografiích byl v péči rybářské organizace, která se snažila udržet jej při životě. Navzdory jejich úsilí ale tato samice uhynula a byla později snědena místními z vesnice Hat Khrai.
"Místní obyvatelé považují tento druh sumce za posvátnou rybu, její pomalý pohyb u dna řeky jim totiž připomíná meditujícího mnicha," říká Zeb Hogan, biolog, který zkoumá velké sladkovodní ryby. Hogan pracuje pro WWF a pro National Geographic Society, která dotuje jeho výzkumy z grantů. Číňané zase věří, že jíst tuto rybu posiluje inteligenci a prodlužuje život.
Hi-tech sondy připevněné na velrybí žraloky, odhalily jak a kde tyto největší ryby světa shánějí potravu.

Výzkumníci v Belize sledovali žraloky jak se potápějí do hloubky téměř 1km při hledání potravy a jak vyhledávají třoucí se ryby, za účelem požírání jejich jiker. Tito žraloci mohou dorůst až délky 20 metrů a v Červené knize jsou uváděni jako zranitelný druh s výhledovou možností vyhynutí.
Výzkumníci doufají, že jejich nové poznatky pomohou při plánování turistických výletů za velrybími žraloky tak, aby při tom tito tvorové nebyli rušeni. Tato nová nahlédnutí do jejich života se odehrála na bariérovém útesu v Belize, který je druhým největším korálovým útesem světa a je místem světového dědictví UNESCO.

Naše studie ukazují, že se žraloci potápějí mnohem hlouběji, než jsme si dříve mysleli a při hledání potravy dosahují hloubky až 1km, říká Rachel Graham z US Wildlife Conservation Society. Teplota vody je v této hloubce jen těsně nad bodem mrazu a to vysvětluje, proč mají žraloci pod kůží tukovou vrstvu, což jsme si donedávna u této tropické ryby nedokázali vysvětlit.

• Den či noc

Během noci se žraloci obvykle zdržují v mělkých vodách kde se krmí planktonem a do hloubek se potápějí přes den. Hluboké ponory obvykle končí prudkým rychlým výstupem, pravděpodobně z důvodu dostat do těla pořádný příděl kyslíku po čase stráveném v hluboké, málo prokysličené vodě. V období kolem úplňku chňapalové Lutjanus cyanopterus připlouvají k pobřeží kde kladou jikry, formují se do obrovských hejn a vytvářejí hustou polévku z čerstvě vypuzených jiker. Pro velrybí žraloky je to hostina a plavou sem a tam polévkou z jiker a plní si tlamy chňapalím kaviárem.

Tento zvyk, vyplouvat až na hladinu během tření chňapalů, umožnil vědcům připevnit elektronické sondy na velrybí žraloky. Sondy registrují pravidelné záznamy o teplotě vody, tlaku a intenzitě světla. Po předem naprogramované době se samy oddělí od žraloka, vyplují na hladinu a odešlou data přes satelit formou e-mailu.

• Pomalu a v klidu

Velrybí žraloci se vyskytují po celém světě, na otevřeném moři, i blízko pobřeží. Bez ohledu na jejich ohromnou velikost se živí pouze planktonem a díky pomalému pohybu se snadno loví harpunou či do sítí. IUCN - světová unie pro ochranu zvířat zařadila velrybího žraloka mezi zranitelné ohrožené druhy. Díky poptávce po žraločích ploutvích, je tento obchod nyní regulován konvencí CITES.

Co se týče Belize, velrybí žraloci jsou zde obrovskou turistickou atrakcí, a jak říká Dr. Graham z BBC, poznání chování žraloků by nám mělo pomoci vnést pravidla do těchto oblastí ekoturismu a minimalizovat jeho dopady na zvířata. Nyní například víme, že tření ryb je pro žraloka předvídatelným potravním impulsem, kvůli kterému je schopen měnit své zaběhnuté chování. Takže ochrana kriticky důležitých míst kde se nacházejí potravní zdroje a znalost kdy je žralok navštěvuje, je klíčem k jeho přežití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama